Loading...
TVP Historia - 2024-08-01 01:35
magazyn historyczny
"Tajemnicze urządzenie"
Nasze podróże nigdy nie przebiegają w prosty sposób. Zawsze mamy mnóstwo powodów do zjechania z głównej trasy. A to pojawiła się nowa relacja w badanej sprawie, a to trzeba zająć się mało filmową pracą organizacyjną, wreszcie często dostajemy sygnał o znalezieniu czegoś ciekawego. I tak jest tym razem. Zagłębiamy się w piękne lasy nad Notecią. W miejscowości Pestkowice, podczas pracy, emerytowany leśnik znalazł skrzynkę pełną ciekawych urządzeń. Ostatnia wojna wygenerowała mnóstwo ciekawej techniki. Dzięki uprzejmości znalazcy ten osobliwy sprzęt będziemy mogli przekazać specjalistom do konserwacji. Dzięki temu wkrótce dowiemy się, do czego służył.
"Sztandar z Łodygowic"
Następnie przeniesiemy się w czasie w początkowy okres okupacji niemieckiej, zaś w przestrzeni na południowe krańce Polski. Sygnał o ukrytym sztandarze otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionej firmy georadarowej. Mamy przypuszczenia, że sztandar OSP Łodygowice znajduje się w pomieszczeniach gospodarczych wskazanej nam nieruchomości. Z punktu widzenia historyka poszukiwacza ten sztandar jest równie ważny co sztandary bojowe, ponieważ tak samo symbolizuje działalność grup ludzi patriotycznie zaangażowanych.
"Pamięci Józefa Liniewskiego"
Kolejne miejsce akcji to Lubelskie Polesie - powstańczy matecznik. Na osi czasu cofamy się do roku 1863. O ile ustalenie miejsc powstańczych bitew i potyczek jest prostsze, to ustalenie miejsc związanych z funkcjonowaniem polskiego Państwa Podziemnego w okresie powstania styczniowego jest już o wiele trudniejsze. Polskie Państwo Podziemne w tym czasie było prawdziwym fenomenem, posiadało własne sądownictwo, władzę cywilną, pocztę i system poboru podatków. Ukazanie tych miejsc ułatwiają pamiętniki. Jednym z nich jest pamiętnik Józefa Seweryna Liniewskiego.