You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...


TVP 1
TVP 2
Polsat
TVN
TV 4
PULS
PULS 2
TVN 7
TV 6
Super Polsat
Stopklatka TV
Eska TV
TTV
Polo TV
ATM Rozrywka
TV Trwam
Fokus TV
TVP ABC
TVP Kultura
TVP Sport
TVP Info
TVP Historia
TVP Seriale
TVP HD
TVN Style
TVP Polonia
Tele 5
Noblistka Olga Tokarczuk - postać i dokonania polskiej pisarki

TVP 1 - 2024-12-11 23:05

felieton

Wielbicielka Junga, znawczyni filozofii i wiedzy tajemnej. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wybitna polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy. Do tej pory jej powieści przetłumaczono na 37 języków w tym tym angielski, arabski, hiszpański czy też chiński. Felieton przybliża sylwetkę i twórczość pisarki Olgi Tokarczuk.
Debiutowała na łamach pisma "Na przełaj" w 1979 roku. Publikowała tam pierwsze opowiadania pod pseudonimem Natasza Borodin. W 1993 roku ukazała się jej pierwsza powieść pt. "Podróż ludzi Księgi", która otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jej teksty można było też przeczytać w takich pismach, jak "Charaktery" czy "Mandragora". Kolejna książka "E. E." przedstawiająca historię dojrzewającej dziewczynki ze zdolnościami parapsychicznymi została także zekranizowana m.in. przez
Wielkim sukcesem była jej trzecia powieść "Prawiek i inne czasy" o mitycznej wiosce położonej rzekomo w samym środku Polski, będącej archetypicznym kosmosem, w którym skupiają się wszystkie znane człowiekowi radości i smutki. Za tę ostatnią otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej "Nike" oraz Nagrodę Czytelników w tym samym konkursie. Została również uhonorowana również Paszportem "Polityki" oraz Nagrodą Fundacji im. Kościelskich.
W 1997 roku wydała zbiór opowiadań zatytułowany "Szafa", a w 1998 roku powieść "Dom dzienny, dom nocny", niezwykle znamienną ze względu na tzw. budowę konstelacyjną. Kolejne lata to kolejne książki: "Anna Inn w grobowcach świata" czy "Bieguni" swoiste studium psychologiczne podróży. Później czytelnicy dostali do swoich rąk thriller moralny "Prowadź swój pług przez kości umarłych" czy liczące prawie tysiąc stron "Księgi Jakubowe".
Kilkukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej "Nike" otrzymała dwie statuetki za powieść "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe". W 2018 roku została laureatką The Man Booker International Prize. Tę prestiżową nagrodę przyznano jej za powieść Bieguni". W 2022 roku po raz kolejny została nominowana do tego wyróżnienia. 10 grudnia 2019 roku odebrała w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla, za - jak zaznaczyła w swoim werdykcie Szwedzka Akademia -"wyobraźnię narracyjną, która encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Ten charakterystyczny rys wyziera ze wszystkich dotychczasowych powieści pisarki.
Całą mowę noblowską można znaleźć w publikacji Czuły narrator, w której znalazły się też eseje oraz wykłady Olgi Tokarczuk związane z pisaniem ale też jej własną perspektywą i spojrzeniem na otaczający świat.

wstecz