You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...


TVP 1
TVP 2
Polsat
TVN
TV 4
PULS
PULS 2
TVN 7
TV 6
Super Polsat
Stopklatka TV
Eska TV
TTV
Polo TV
ATM Rozrywka
TV Trwam
Fokus TV
TVP ABC
TVP Kultura
TVP Sport
TVP Info
TVP Historia
TVP Seriale
TVP HD
TVN Style
TVP Polonia
Tele 5
Piotr Anderszewski - Podróżujacy Fortepian

TVP Kultura - 2024-09-26 03:45

film dokumentalny

Piotr Anderszewski - młody, nietuzinkowy, oryginalny muzyk - pianista, wokół którego poprowadzona jest oś filmu. "Piotr Anderszewski - podróżujący fortepian" to dokument muzyczny który jest jednocześnie filmem drogi. Skonstruowany wokół podróży przez Polskę oraz wydłużony o podróż przez Budapeszt oraz Węgry, dokąd sięgają korzenie rodowe muzyka, Anderszewski przeżywa podróż swego życia. Dla niego jest to retrospekcja w głąb dzieciństwa. Dla widzów, niesamowita przygoda z wybitną osobowością, która okazuje się wrażliwym młodym mężczyzną. Koprodukcja z ARTE

Na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych (Festival International de Programmes Audiovisuels - FIPA, styczeń 2009) w Biarritz we Francji film "Piotr Anderszewski - podróżujący fortepian" uhonorowano główną nagrodą FIPA d'Or w kategorii filmów poświęconych sztuce. Natomiast na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Artystycznych FIPA (Montreal 2009) film zdobył nagrodę w kategorii "Najlepszy Portret".

Podróż Anderszewskiego w głąb muzycznych inspiracji zaczyna się w Bremen w Niemczech, gdzie zarejestrowano kamerą wykonanie utworów z ostatniej jego płyty. Następnie przenosi się do Lizbony, gdzie poświęca się pracy nad nowym repertuarem. Tam sfilmowano sceny z życia codziennego bohatera oraz jego próby przed koncertami. Oś filmu stanowi podróż Anderszewskiego przez Warszawę - Poznań - Zakopane do Budapesztu, gdzie artysta spotyka się z babcią. Podróż ta odbywa się z zastosowaniem niekonwencjonalnych form transportu: Anderszewski podróżuje prywatnie wynajętym starym wagonem pociągowym z lat 70 - tych: salonką. Niezwykłym elementem podróży jest atrybut, bez którego muzyk nie byłby tym kim jest, fortepian zainstalowany w środku wagonu - salonki, którym przemieszcza się bohater. Pociąg jest miejscem roboczym dla bohatera, nie tylko w kontekście aranżacji utworów fortepianowych, ale również miejscem spotkań z gośćmi. Repertuar muzyczny przygotowany specjalnie na tę podróż zawiera próby oraz koncerty wykonywane przez Anderszewskiego, przeplatane jego komentarzami. Owe komentarze to objaśnienia artysty dotyczące jego indywidualnego punktu widzenia na świat muzyki oraz na życie.

wstecz